Západné Tatry, Roháče

 Západné Tatry tvoria spolu s Východnými Tatrami geomorfologický celok Tatry z rozlohou 400 km2. Západné Tatry sú s maximálnou výškou 2 248 m. druhým najvyšším pohorím na Slovensku. Vyššie sú iba Vysoké Tatry, ktoré svojho západného suseda prevyšujú približne o 400 m. Západné Tatry majú významné postavenie aj v rámci celého karpatského oblúka, pretože sú v prvej desiatke jeho najvyšších pohorí.

Oravský hrad

Rozsiahly zachovalý hrad na starom brale nad Oravským Podzámkom a riekou Oravou. Po reštaurácií z r. 1953-1968 patrí k najzachovalejším hradom na Slovensku. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. O dnešný vzhľad hradu, ktorý je unikátny svojou kompozíciou troch hradov, primkýnajúcich sa k profilu hradnej skaly sa pričinili Thurzovci. Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. V súčasnosti sú na hrade umiestnené vlastivedné expozície Oravského múzea (založené v r. 1868) so sídlom v Dolnom Kubíne, ktoré patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku.

Múzeum Oravskej dediny

Múzeum sa nachádza na úpätí Roháčov v Západných Tatrách. Bolo sprístupnené r. 1975. Prezentuje kultúru bývania a ľudovú architektúru Oravy formou rekonštrukcie modelu (zrubové stavby). Okrem roľníckych obydlí s hospodárskymi staviskami sú tu aj zemianske kúrie a usadlosti a sakrálne stavby. Skanzen vytvára model dediny, nad ktorou sa týči drevený kostol s cintorínom a na okraji sú rozložené sezónne stavby. Medzi unikátne stavby patrí neskorogotický kostol zo Zábrežia (15.-18. stor.), zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z r. 1752, dom z Čimhovej a ďalšie tri objekty z 18. stor.

Oravice – Juráňova dolina

Oravice ponúkajú rôzne možnosti aktívneho trávenia pobytu. Jednou z nich môže byť výlet do Juráňovej doliny s východiskom v Oraviciach ( po červenej značke). Trasa je nenáročná ale napriek tomu turisticky veľmi atraktívna vďaka kaňonu, ktorý za stáročia vytvoril potok, pretekajúci dolinou. Ten vyformoval v doline množstvo očarujúcich zákutí, ku ktorým neodmyslitelne patrí hukot dravej bystriny popretkávanej rebríkmi. V minulosti bola dolina významná tým, že sa tu zvážalo drevo po moste, ktorého dĺžka dosahovala cca 600 m. Zvyšky tohoto unikátneho mosta je možné rozoznať aj dnes.

Oravská priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada je najvyhľadávanejším turistickým centrom hornej Oravy. Oravská priehrada so svojimi strediskami, z ktorých najznámejšie je Slanická osada, dáva možnosti pre rozvíjanie mnohých vodných športov ako vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie windsurfing, jachting a iné. Príjemným spestrením môže byť plavba výletnou loďou na Slanický ostrov, ktorý je pozostatkom jednej zo zatopených obcí – Slanica. Na ostrovčeku sa nachádza kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom je umiestnené múzeum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí.

Podbieľ

Dedina Podbiel aj v súčasnosti patrí medzi architektonické skvosty ľudovej architektúry zachovalých drevených stavieb, údajne najzachovalejší pôvodný celok v strednej Európe. Ide o celkom 64 pôvodných dreveníc, ktoré boli prevažne postavené koncom 19. storočia. Za dedinou, smerom na Roháče sa dodnes zachoval ďalší skvost a tým je zbytok železiarne, tzv. Františkova huta, v ktorej sa dokonca zachovala pôvodná vysoká pec.

Tvrdošín

Galéria Márie Medveckej predstavuje výber celoživotnej maliarskej tvorby národnej umelkyne. Kostol drevený, neskorogotický z 15. storočia, postavený na miestnom cintoríne.

Hviezdoslavova Hájovňa v Oravskej Polhore

Literárna expozícia inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou, bola sprístupnená v októbri 1979 v rámci 25. Hviezdoslavovho Kubína. Je to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované dielu básnika.

Demänovské jaskyne

Liptov je na krásy podzemných jaskýň mimoriadne bohatý a región zvyknú nazývať aj Liptovský kras. Na severnej strane Nízkych Tatier, v Demänovskej doline sa nachádza Demänovský kras, v ktorom dominuje Demänovský jaskynný systém dlhý asi 25 km. V Demänovskej doline sú sprístupnené dve jaskyne. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najkrajšie sprístupnené jaskyne v Európe.